Wednesday, January 11, 2012

Cost per pound.. worth the money?

So today I take a break from my corporate job and run to the store next door.  In the deli they have scalloped chicken noodles.  The lady working gives my friend and I a sample.  Tastes pretty good so I get a very small portion.  Not enough to fill me, more like a side portion.  Anyways, as she is weighing it the price is $5.29/lb.  Mine comes out to $2something.  So I bring it back to my desk and thankfully I had some leftovers I didn't finish yesterday because I say again, it wasn't enough to fill me. 

Have you ever thought about what our homemade meals would cost per pound?  I'm very curious now as I do not think the side dish was worth $5.29/lb.  that's for sure.  I may have to figure out what our next casserole costs per pound just to see. 

Note to self... remember to grab your lunch out of the fridge.  :)

1 comment:

  1. Today my girlfriend goes next door to get lunch. Her mashed potatoes are $3.49/lb. Her meatballs were $5.29/lb. I'm pretty sure you can buy a 5 lb. bag of taters for $3.49 and they must use some very high quality of meat to think their meatballs are worth $5.29
    Makes me thankful that I remembered my lunch today. :)

    ReplyDelete